17.-20.08.2006 Hiiumaa suvekool

EESTI KEELE KUI TEISE KEELE ÕPETAJAD HIIUMAAD AVASTAMAS

Meie viieaastaseks saava liidu arvult kuues suvekool toimus 17.- 20. augustini 2006 Kärdlas.

Kuna Hiiumaa on enamuse mandriinimeste jaoks kauge meretagune „asi“, panid kolleegid end sel kevadel ja varasuvel erilise õhinaga suvekooli kirja. Teadupoolest oleks soovijaid veelgi jätkunud, ent ükski kool pole kummist. Kuna keeleõpetajatena peame olema kodus ka Eesti kultuuriloos, andsid neli augustikuist hästikorraldatud päeva suurepärase võimaluse avardada silmaringi ning saada teadmisi mitmes plaanis.

17. augusti pealelõunal maabuski 40 õpetajat Heltermaa sadamas. Küllap nii mõnigi meist astus Hiiu saarele esmakordselt, igatahes valitses pedagoogide hulgas rõõmus elevus. Esmaseks kokkupuuteks hiidlastega kujunes tutvumine giid Tiiu Metsariga, keda suvekooli lõpuks hellitlevalt Hiiu- Tiiuks nimetama hakati. Tiiu näol oli tegemist nalja ja loodust armastava inimesega, kelle legendidel ja anekdootidel ei paistnud lõppu tulevat.

Esimest saarel veedetud päeva ei raatsitud aga õppimisele raisata ja nii järgnes pärast majutust „Sõnajala“ hotelli mitme tunni pikkune jalutuskäik mööda Kärdlat. Vaikne rahulik linnake pakkus aedades haljendava muru ja vulisevate arteesiakaevudega rohket silmailu. Paljukuuldud Rannapaargu seisis mere kaldal päikeseloojangus aga nukra ning mahajäetuna…

Järgmine hommik algas virgutusvõimlemisega vabas õhus nagu suvekoolis tavaks. Treener Reet Martinsoni poolt selle aasta teemaks valitud õpetajakutse eripära arvestavad venitusharjutused innustasid kursuslasi neid püüdlikult sooritama. Tänu sellele algas iga päev täiendava energialaenguga. Soovi korral saab ka kodus harjutuste tegemist jätkata, sest igaühe mapi vahele oli treeneri poolt lisatud venitusharjutuste näitlik konspekt.

Edasi kulgesid päevad Hiiumaal järgmiselt: loengute ja rühmatööde lõppedes ootasid õpetajaid igal õhtupoolikul ekskursioonid saare erinevatesse paikadesse. Teatavasti kipuvad augustikuu päevad juba lühenema. Nii juhtuski, et mõne objektiga (näiteks Vanajõe org) tutvusime tihedas õhtuhämaruses. Aga Hiiu saarele sai kolme õhtuga peaaegu et ring peale tehtud.

Liidu liikmete soove arvestades oli selle aasta suvekoolis kaks teemat: projekti kirjutamine ja toimetulek õpetajana.

Kätlin Kõverik Tööturuametist jagaski mitme tunni vältel pedagoogidele projekti kirjutamise nõuandeid. Kuigi kuulajate seas oli õpetajaid, kes juba käe selle tööga valgeks saanud, leidsid nemadki üht- teist kõrva taha panna. Rühmatöö lisas praktilise tegevuse oskusi.

On kõigile teada, et iga konkursi läbinud projektitaotlus annab meile erinevaid võimalusi mitmekesistada õppetööd, korraldada tunniväliseid üritusi ja hankida eesti keele kabineti tarbeks õppevara, millest seni vaid unistatud on.

Õpetajana toimetuleku teema puudutab kindlasti igat pedagoogi. Meilt oodatakse, et oleksime peale kõige muu head kuulajad; konfliktsesse olukorda võime aga sattuda lausa mitu korda päevas. Passiivsete või agressiivsetena ei täida me õpetajale esitatud lootusi; vallata tuleks hoopis kehtestava käitumise põhimõtteid.

Psühholoog- nõustaja Aet Lass Emieco Arenguprogrammide keskusest püüdiski terve päeva jooksul meid õigetele radadele suunata. Näited elust, harjutused ja rühmatööd toetasid seda.

Juba varakult olid kavandatud 2006.aasta suvekooli rühmatööd, kus õpetajad said end meelepärasesse töötuppa ( teemad koduleheküljel) kirja panna ning omakoostatud õppematerjale kohapeal kolleegidele tutvustada. Parimad pannakse välja meie liidu koduleheküljele ning neid võivad kasutada kõik, kel huvi ja tahtmist. Liidu liikmetest töötubade juhid Diana Joassoone, Ulvi Vilumets, Inguna Joandi ja Leili Sägi võisid oma rühmadega rahul olla. Viimasel suvekooli päeval leidsid aset rühmade esitlused, kus oli meeldiv tõdeda, et kolleegidel on oskusi ja tahtmist häid õppematerjale koostada.

Enne kui EKTKÕL-i esinaine Ene Peterson kõigile pidulikult suvekooli lõputunnistuse ulatas, esitasid liidu logoga ühtmoodi T-särkides koolmeistrid vahva lõpulaulu (sõnade autorid Inna Beljajeva ja Larissa Shaltene). Üksmeelne aplaus kõlas Integratsiooni Sihtasutuse Haridusprogrammide Keskusele, Evelin Müüripealile, Tiina Kuurmaale ja Ene Petersonile, tänu kellele suvekool teoks sai.

Hiiumaal olemise tegid veelgi meeldivamaks: ilmataat, kes kuni viimase hommikuni oma parimat palet näitas; Hiiumaa käsitöömeistrid, kes suvekursuslastele tõelise teraapiaseansi korraldasid ( oh neid punutud paelu, juuksemumme, lepatriinusid, kirsse, lillenupse ja mida kõike veel!) ning toekas ja maitsev hiiu söök.

Ja muidugi koloriitne, rahvarõivais Hiiu- Tiiu, kes pärast hüvastijätulaulu „Sõnajala“ trepile meile järele lehvitama jäi…

Kohtumiseni järgmises suvekoolis!

Leili Sägi

EKTKÕL-i suvekooli 2006 lõpulaul

Sõnade autorid: Inna Beljajeva ja Larissa Shaltene

Viis: rahvuslik ( „ Metsa läksid sa…)

Kärdla läksid sa ja Kärdla läksin ma ,

Kärdla läksid 40 õpetajat ka.

Trillal-laa ja trallal-laa,

Kärdla läksid 40 õpetajat ka .

Särgi said sa…

Tuhlist sõid sa…

Tunnis käisid sa…

Targaks said sa…

MEIS-i tänad sa…

Enet tänad sa…

Hiiu- Tiiut tänad sa…

Laulu laulsid sa ja laulu laulsin ma,

Laulu laulsid kõik meie naised ka.

Trillal-laa ja trallal-laa,

Laulu laulsid kõik meie naised ka.

 

Valik hiiumurdelisi sõnu

Hiiu- Tiiult kogunud: Inna ja Larissa

Ilu-au - tõde

Tuhlis - kartul

Leiges - kaalikas

Kess - kott

Muku - armas

Käku - lumepall

Täied - vett täis saapad

Sakas - juurtega känd

Ränkama - ringi käima

Türk - männikäbi

Aitab küll - kõlbab küll

Mihem ( mul on mihem olla) - parem

Lappima puid – puid riita laduma

Trumm - purre

Kränkima - koperdama, tolgendama

Poiss ( ilm on üsna poiss) - tormine

Copyright © MTÜ Eesti Keele kui Teise Keele Õpetajate Liit 2018